Home » Akce SDH, OSH » Postřehy z krajského finále 2010 - muži
 

Nejbližší termíny akcí...

  • Memoriál Josefa Blechy (05.10)
  • Okresní kolo Plamen - ZPV (12.10)
  • V8 cyklika (27.10)
  • Jednání VV (05.11)
  • Shromáždění představitelů SDH (30.11)
Postřehy z krajského finále 2010 - muži Tisk
Středa, 25 Srpen 2010 08:11

Je sobota 21.8.2010 5.00 ráno. Budíček. Devět týdnů příprav, devět týdnů tréninků, přípravy techniky a nářadí. Vše kvůli dnešku. Jak to nakonec dopadne? Sjíždíme se na stadion v 6.15 ze všech koutů našeho i sousedního okresu. Již u brány vidíme známé tváře, které pracují v technické četě a řídí parkování. Dnes jsme skoro domácí, neboť naše okresní sdružení je spolupořadatelem dnešního krajského finále. Stavíme základnu na našem oblíbeném místě za jižní brankou, vyřizujeme prezentaci a začínáme s posledním tréninkem. Než se nadějeme je osm hodin a jdeme na nástup.

Poté se organizace trochu zadrhne, protože jsou potíže s hasicími přístroji na štafetě. Nejsou oba stejné. Diskuse se vleče a nakonec jsou použity jiné, menší a nešikovnější ale stejné. Start štafet je opožděn o více než půl hodiny. Máme startovní číslo 2, takže běžíme už v prvním rozběhu. Marek, Jirka, Pepča a Karel jsou připraveni na startu. Hned v prvním useku na domečku to trochu zadrhne a hodně ztrácíme. Další drobné chybičky se kupí a dobíháme v čase 70,38. Lepší než loni ale na bednu to není. Máme ale platný čas a druhá štafeta může šlapat naplno.

Závod rychle odsýpá a nastupuje naše rychlejší štafeta. Libor, Petr, Honza a Michal. A jedou pěkně. Běžíme rozběh s karlovarskou Mírovou, účastníkem loňského mistrovství ČR a svádíme tuhý souboj. Na domečku nastejno a předáváme skoro stejně. Na bariéře jsme trochu pomalejší. Honza se na kladině ujímá vedení a ve čtvrtém úseku nás dotahují. Na pohled stejně. Časomíra ale určila jako vítěze Mírovou o 0,2s. Máme 64,71s. Ostatní štafety taky ale šlapou naplno. Ještě předloni bychom byli třetí. Letos to už nestačí. Horní Lukavice a Horní Kamenice dávají dokonce 58s a pár desetinek. Takže páté místo jako loni. Lepšíme se o rovné 4s ale ostatní také nespí.

Po mužích běží štafetu ženy. Máme trochu času na odpočinek a přípravu na požární útok. Oproti loňsku změna. Jsou používány jednotné proudnice. Trochu se tomu zkostnatělému přežitku usmíváme, ale nikdo nic nenamítá. Když to někomu udělá radost….. První útok běží Mírová. A už vidíme svou šanci. Proudnice při velkém tlaku hodně práší a silně prodlužují nástřik. Mírová dává okolo 31s. Okamžitě domlouváme taktiku, jak toho využít. Dostáváme povel Základna volná. Ale jak to? Vždyť ještě nemáme nasazený přetlakový ventil? Nevadí. Nasazujeme až na základně, rychle připravit nářadí a rozběhnout se na trať a změřit značky na odhoz, rozdělovač a dvě pro béčkaře. Luděk, Marek, Jarda, Petr, Pepča, Libor a Honza stíhají v pohodě pětiminutový limit. A odstartováno. Všechno klape, voda letí v béčkách a najednou stroj začíná kuckat. Znovu se rozběhne ale céčka se jen líně plazí. Proudaři několik vteřin čekají ale opravdu excelentní nástřik okolo 4s ztrátu snižuje. Co se stalo? Vždyť bylo nabráno dobře!! Savec zklamal. Nevydržel , zbortil se dovnitř a zavřel vodu do mašiny. Obrovská škoda. Výsledek 28,56s moc nadějí nedává. Ale ostatní dělají chyby a někteří se topí v pasti prášících proudnic. Dobře jsme to odhadli. Kazí i Horní Kamenice a před nás jdou jen Vrtbo-Hubenov a Horní Lukavice. Jsme s tím hrozným časem třetí. Prima.

Po obědě jsou na řadě stovky. Technicky nejtěžší disciplína. Potřebujeme časy od šesti závodníků. Nasazujeme plný počet, tedy osm borců. První pokusy vypadají hodně děsivě. Jen Honza Skala jede naplno a dává pro náš okres neskutečných 17.40s. Bomba. A to tvrdí, že to nebylo ono, že tam byly chyby. Druhý pokus už mu bohužel nevyšel ale tenhle stačil na celkové 9. místo. I.výkonnostní třída je již jen bonbónkem na dortu. Druhé kolo je již lepší. Pod 20s se postupně dostává Karel 19,84s, Petr 19,77s Libor 19,66s. Marek je těsně nad časem 20,03s a šestici doplňuje Michal časem 21,33s. Jirkovi a Pepčovi se daří méně. Součet 118,03s. Situace je podobná jako u štafety. Proti loňsku jsme rychlejší o plných 7sekund. Obrovské zlepšení. Ale zase až 5.místo. Plzeňský kraj je zabiják. Vždyť víme odkud se rekrutuje velká část reprezentace ČR v PS. Je to proti jiným krajům velmi tvrdé ale nestydíme se. Náš výkon byl na úrovni a srovnatelný s těmi nejlepšími. Celkový součet je tedy 13bodů. O dva body se lepšíme a obhajujeme pátou příčku.

Děkuji tedy všem členům družstva které pracovalo ve složení Libor Skala, Jan Skala, Jarda Koc, Pepík Krátký (SDH Kornatice) Petr Dongres, Luděk Svejkovský a Karel Krumlovský (SDH Holoubkov), Marek Benda (SDH Nevid), Michal Ulrych (SDH Strašice) a Jirka Strnad (SDH Volduchy). Nejen za výsledky v soutěži, ale zejména za množství času při trénincích v Kornaticích, Holoubkově a v Plzni na HZS Košutka. Poděkování patří i Jindrovi Harasimovičovi (SDH Nezvěstice, HZS Plzeň), který nám s tréninky hodně pomáhal a i dalším lidem, kteří nám pomohli těchto výsledků dosáhnout.  Samozřejmě i SDH Kornatice, pod jehož hlavičkou tento okresní výběr působil, za poskytnuté zázemí a materiální a organizační zabezpečení. 

Opět jsme postoupili o jeden krok kupředu. Není ale dobojováno. Těch kroků ke zlepšení nás do budoucna čeká ještě mnoho. A ten další je vždy těžší než ten předchozí. Přejme si tedy, aby soutěžící vytrvali v přípravě a ještě zvýšili své úsilí, aby družstvo mělo podporu, aby…..je toho opravdu hodně. Tak držíme palce

 

Vláďa Strejc

vedoucí družstva