Home » Prevence, ochr. obyvatel » Ochrana obyvatel do roku 2015
 

Nejbližší termíny akcí...

  • Podmokelská hasičiáda (11.07)
  • Putovní pohár Fr.Purkarta v PÚ (18.07)
  • O pohár města Mirošov (15.08)
  • XX.Bujesilský PrdCup (29.08)
  • Jednání VV (02.09)

Více...

Ochrana obyvatel do roku 2015 Tisk
Pátek, 22 Říjen 2010 07:43

Ochrana obyvatel (OO) je již několik let „nejnovějším“ oborem naší činnosti. Jeho rozvoj na Rokycansku a Plzeňsku je ale stále v začátcích. Přesto se něco málo událo. Rýsují se dva základní směry.

Jeden je „represivní“ tedy zásahy při událostech. Provádí je JSDH obcí a jeho řízení je tedy v kompetenci HZS. Proběhla školení jednotek a velitelů, a tím to skončilo. Z Krajského ředitelství HZS nemáme žádné informace o koncepci, plošném pokrytí, minimálním vybavení, námětech na cvičení,….prostě vůbec nic. Doufáme, že situaci zlepší jednání starosty KSH p. Černého s ředitelem HZS Pk plk. Pavlasem.

Druhým směrem je činnost vzdělávací, informační a poradenská, která bude prováděna naším SH ČMS a sbory. Abychom nevytvářeli nový aparát okres – okrsek – sbor, OORP souhlasila s tím, že tuto část převezme a rozšíří si tak pole působnosti pro všechny preventisty. Již nejen vypalování trávy a čištění komínů, ale i evakuace osob, nouzové ukrytí, chemické a jiné havárie, varovné signály a další.

Cílové skupiny jsou děti a mládež a vzdělávání dospělých. V roce 2011 by měla být proškolena první skupinka lektorů a v dalších několika letech by sítí kurzů mělo projít 8000 hasičů ze všech sborů v republice.

Vlastní realizace nebude jednoduchá. Bude nutné základní dokumenty rozpracovat na podmínky jednotlivých sborů a míst kde působí, obecnou metodiku převést na formy, které mohou občany zaujmout, připravit konkrétní programy přednášek, besed a jiných forem, navázat spolupráci se zdravotnickým sektorem, policií a bezpečnostními odbory kraje, měst a obcí. Je zde velká možnost i zapojení žen z našich sborů.

Pomáhat nám bude i tento web, kde budeme v sekci Prevence a Ochrana obyvatel všechny dokumenty zveřejňovat a vytvářet tak „kuchařku“ námětů pro lektory i informační centrum pro veřejnost. Věřím, že se na jejím vytváření budete aktivně podílet a posílat svoje náměty, nápady a informace a pomáhat tak ostatním.

Vladislav Strejc, nám.starosty OSH, pověřený Ochranou obyvatel

Přílohy:
SouborVelikostAktualizace
Stáhnout tento soubor (Hlavni ukoly do roku 2015 oblast ochrany obyvatel.pdf)Hlavní úkoly SH ČMS do roku 2015 oblast ochrany obyvatel.pdf294 Kb2.11.2010 08:12