OSH banner2
.

Akce "Domácí dílna"

Další v seriálu preventivně výchovných materiálu je leták, relace do obecních rozhlasů a článek do místního tisku. Rovněž hledáme témata, která by vás zajímala pro další akci. Jedním z návrhů je Táboření. Ale může být i jiné. Máte nějaký nápad? Napište :-)

 V.Strejc, M.Sýkora

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Stáhnout tento soubore (Domaci dilna relace 1.docx)Domácí dílna - relace 10 kB
Stáhnout tento soubore (Domaci dilna letak.docx)Domácí dílna - leták 1363 kB
Stáhnout tento soubore (Domaci dilna clanek 1.docx)Domácí dílna - článek 12 kB

"Máte doma hasičák" relace rozhlas

Hlášení od dobrovolných hasičů - pro obecní rozhlas

Hasicích přístrojů v našich domácnostech přibývá, ale stále nejsou na všech vhodných místech. Přitom nebezpečí požáru, zejména ve starších objektech, stále narůstá. Jak v obytných částech, tak i v hospodářských objektech a zejména v dílnách a garážích. Přibývá různých hořlavých věcí, elektrické instalace degradují, kovová potrubí oxidují, stavební materiály se drolí, kamna, krby, kotle, rozvody, nic nemládne.

Hasicí přístroj může být vybrán odborníkem podle potřeby, ale obecně práškovým hasicím přístrojem ve velké většině nic nezkazíte. Nepoužívejte ho pouze na hobliny, piliny a jiné lehké látky, které neuhasí, ale rozfouká do okolí. Jeho výhodou je zejména možné použití i na hořící elektrická zařízení a na hořlavé kapaliny. Jakou má hasicí schopnost poznáte podle označení např. 34A/183B/C. Číslo označuje kolik A, tedy pevné látky nebo B tedy hořlavé kapaliny je schopen uhasit. Čím vyšší číslo, tím lépe. Písmeno C značí, že je schopen hasit i hořlavé plyny.

Jeho umístění by mělo být takové, aby byl snadno dostupný. Veranda, chodba, v garážích poblíž vstupních dveří, na zemi zajištěný proti povalení nebo pověšený na zdi do 150cm. Počítat musíme s celkovou váhou kolem 10kg.

A je třeba nezapomenout na pravidelné kontroly. Hnací plyn stlačený uvnitř přístroje může časem uniknout a pak bez kontroly takový hasičák může posloužit maximálně jako závaží.

"Máte doma hasičák" letáky

Pro akci „Máte doma hasičák“ můžete použít vhodné letáky z vlastních zdrojů nebo třeba následující, uložené na tomto webu.

Výkon hasicích přístrojů - http://www.oshrokycany.cz/0_PVC/HP%20v%20RD.pdf

Hasicí přístroje -    http://www.oshrokycany.cz/0_PVC/zk_poster_hasicaky.pdf

Nebo třeba leták HZS Moravskoslezského kraje

https://www.dh.cz/images/Dokumenty/ochrana-obyvatelstva/2aterialy-ke-stazeni/letaky-z-webu-hzs/Moravskoslezsky/pozarni-ochrana/skladacky/Prenosne_hasici_pristroje.pdf

Vladislav Strejc a Marek Sýkora

Článek to tisku "Máte doma hasičák"

Máte doma hasičák?   

U nové výstavby je povinnost umístění hasicího přístroje již normou a bez něho stavba nemůže být předána do užívání. Nejen u dřevostaveb, ale u všech. Jak je to ale u starších budov?

Nebezpečí požáru je samozřejmě u všech staveb, nejen u těch nových. Naopak s věkem se to nebezpečí mírně zvyšuje. Elektrické instalace degradují, kovová potrubí oxidují, stavební materiály se drolí, kamna, krby, kotle, rozvody, nic nemládne. Ve starších domech bývají i zaběhlé kutilské dílničky, kde se řeže, brousí, někde i svařuje, vzápětí lakuje, barví a hobluje. Je proto jasné, že i zde je žádoucí mít po ruce prostředek, který v případě nouze může hodně zachránit.

Hasicí přístroj může být vybrán odborníkem podle potřeby, ale obecně lze říci, že práškovým hasicím přístrojem ve velké většině nic nezkazíte. Jeho výhodou je zejména možné použití i na hořící elektrická zařízení či na hořlavé kapaliny. Nepoužívejte ho pouze na hobliny, piliny a jiné lehké látky, které neuhasí, ale rozfouká do okolí. Jakou má hasicí schopnost, poznáte podle označení např.34A/183B/C. Číslo označuje kolik A-pevné látky nebo B-hořlavé kapaliny je schopen uhasit. Čím vyšší číslo, tím lépe. Písmeno C značí, že je schopen hasit i hořlavé plyny.

Jeho umístění by mělo být takové, aby byl snadno dostupný. Veranda, chodba, v garážích poblíž vstupních dveří, na zdi nikdy ne rukojetí výš než 150cm, aby šel snadno sundat i malým osobám, i na zemi zajištěný proti povalení. Jeho celková hmotnost je kolem 10kg. Koupí a jeho umístěním ale vše nekončí. Je to nádoba naplněná vysokým tlakem, který v případě potřeby vyfouká hasicí prášek do ohně. Přes veškerou snahu při výrobě ale dochází k drobným únikům tohoto tlaku a po nějakém čase se může stát, že všechen unikne. Je proto potřeba jeho tlak nejméně jednou ročně kontrolovat a jednou za 5 let ho nechat zrevidovat

Přílohy:
SouborPopisVelikost
Stáhnout tento soubore (Mate doma hasicak clanek.pdf)Máte doma hasičák? článek pdf 34 kB
Stáhnout tento soubore (Mate doma hasicak clanek.docx)Máte doma hasičák? článek 12 kB

Strana 1 z 3

Svátek mají:

Předevčírem : Libor
Včera : Kristýna
Dnes : Jakub
Zítra : Anna
Pozítří : Věroslav

©2010-2021 Vladislav Strejc pro OSH Rokycany. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.