Hlášení od dobrovolných hasičů - pro obecní rozhlas
Hasicích přístrojů v našich domácnostech přibývá, ale stále nejsou na všech vhodných místech. Přitom nebezpečí požáru, zejména ve starších objektech, stále narůstá. Jak v obytných částech, tak i v hospodářských objektech a zejména v dílnách a garážích. Přibývá různých hořlavých věcí, elektrické instalace degradují, kovová potrubí oxidují, stavební materiály se drolí, kamna, krby, kotle, rozvody, nic nemládne.
Hasicí přístroj může být vybrán odborníkem podle potřeby, ale obecně práškovým hasicím přístrojem ve velké většině nic nezkazíte. Nepoužívejte ho pouze na hobliny, piliny a jiné lehké látky, které neuhasí, ale rozfouká do okolí. Jeho výhodou je zejména možné použití i na hořící elektrická zařízení a na hořlavé kapaliny. Jakou má hasicí schopnost poznáte podle označení např. 34A/183B/C. Číslo označuje kolik A, tedy pevné látky nebo B tedy hořlavé kapaliny je schopen uhasit. Čím vyšší číslo, tím lépe. Písmeno C značí, že je schopen hasit i hořlavé plyny.
Jeho umístění by mělo být takové, aby byl snadno dostupný. Veranda, chodba, v garážích poblíž vstupních dveří, na zemi zajištěný proti povalení nebo pověšený na zdi do 150cm. Počítat musíme s celkovou váhou kolem 10kg.
A je třeba nezapomenout na pravidelné kontroly. Hnací plyn stlačený uvnitř přístroje může časem uniknout a pak bez kontroly takový hasičák může posloužit maximálně jako závaží.